ПАМЯТКА

ДЛЯ ОСІБ, КОТРІ ГОТУЮТЬСЯ ДО ОПИТУВАННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ ПОЛІГРАФА (ОВП)

Якщо Ви в очікуванні проходження опитування з використанням поліграфа (ОВП), Ви повинні знати наступне:

 1. ОВП – це не травмуюча і безпечна для життя і здоров’я, організована за особливими правилами процедура опитування, протягом якої за допомогою поліграфа (детектора брехні) відбувається реєстрація і оцінка психофізіологічних реакцій людини, що опитується, у відповідь на стимули (питання), що пред’являються.
 2. ОВП буде проведено лише в тому випадку, якщо Ви письмово дасте добровільну згоду (за встановленою формою) на цю процедуру.
 3. Якщо Ви зараховуєтесь на роботу, ОВП допоможе Вам підтвердити достовірність повідомленої Вами інформації і відсутність у Вас небажаних для компанії схильностей або приховуваних фактів біографії.
 4. Якщо Ви проходите перевірку на поліграфі за місцем роботи, ОВП допоможе підтвердити Вашу лояльність до компанії або зняти щодо Вас необгрунтовані підозри в порушенні встановлених на роботі норм поведінки або в здійсненні якихось вчинків, що завдали збитків інтересам компанії, в якій Ви працюєте.
 5. Перед початком тестів Вас ознайомлять з тематикою опитування і з запитаннями, які будуть Вам задані при включеному поліграфі.
 6. В ході ОВП Вам не будуть задавати питань, що стосуються політичних, релігійних чи расових поглядів, а також для отримання від Вас (можливо, відомих Вам за попереднім місцем роботи або служби) відомостей, що становлять державну або комерційну таємницю, або що стосуються діяльності правоохоронних органів або спецслужб України. Також Вам не будуть задавати питань, що стосуються вашого приватного життя, якщо вони не є головним предметом опитування на поліграфі.
 7. Результати, отримані в ході ОВП, мають конфіденційний і орієнтуючий в юридичному плані характер, не належать до розголошення  і будуть доступні лише замовнику опитування – приватній особі або компанії (керівнику компанії та керівнику служби безпеки компанії).

Що таке поліграф?

Сучасний поліграф (детектор брехні) є комплексною комп’ютерною апаратною системою вимірювання рівня психологічного стресу у людини, що дозволяє виявити приховувану інформацію. Слово «поліграф» дослівно означає в перекладі з грецького «багато записів», вказуючи на здатність поліграфа одночасно записувати значення декількох фізіологічних функцій організму, наприклад,  дихання, провідності шкіри, частоти пульсу, тиску крові та інші. Записані показники часом є дуже незначними фізіологічними змінами, що відбуваються у обстежуваної особи, коли йому задають питання стосовно специфічної області розслідування. Ці записи (поліграми), зафіксовані у вигляді графіків на екрані комп’ютера, потім обробляються спеціальною програмою і поліграфологом. В результаті формується однозначний висновок про правдивість відповідей за запропонованою негативною тематикою.

Наскільки точний поліграф?

Останні дослідження в галузі детекції брехні показують, що точність нових комп’ютерних поліграфів складає біля 100 відсотків. Протягом останніх 75 років було проведено більше 250 досліджень з питань достовірности, точності і надійності поліграфних досліджень (American Polygraph Association 1996 Polygraph Issues & Answers). Виходячи з дванадцяти окремих досліджень, що включають 2174 реальні випадки, починаючи з 1980 року, точність висновків в результаті поліграфних перевірок складає 98% (Ansley, N.1990 Validity and Realibility of Polygraph Decisions in Real Cases).

Скільки часу займає поліграфна перевірка?

В залежності від складності випадку і мети тестування тривалість поліграфного опитування складає від однієї до декількох годин.

Чи впливає нервування на результати поліграфного опитування?

Ні, не впливає. Всім поліграфологам відомо, що кожна людина, що проходить поліграфну перевірку, нервує, не дивлячись на те, збирається вона відповідати на питання правдиво, чи брехливо. Зазвичай опитуваний нервує протягом всієї перевірки, а не тільки тоді, коли поліграфолог задає йому якесь запитання. Тому спеціальна програма і поліграфолог безпомилково відслідковують специфічні реакції опитуваної особи на негативні питання, відповіді на які і є власне метою цієї перевірки. Якщо ці реакції присутні в даний момент, то вони, як правило, перевищують рівень реакцій, зумовлених звичайним хвилюванням, в декілька разів.

Особи, яким нема чого приховувати за запропонованою темою і конкретними питаннями, зазвичай намагаються співробітничати з поліграфологом і відчувають скоріше не страх перед поліграфом, а звичайне хвилювання, котре швидко проходить або помітно слабне. Тому у них фізіологічні відхилення набагато менші, ніж у осіб, у яких є приховувана інформація по запропонованою темою. Практично і у тих, і у інших осіб виникають побоювання, пов’язані з обслідуванням на поліграфі. Однак всім, хто проходить опитування, поліграфолог зобов’язаний пояснити роботу поліграфа, обговорити всі питання, які будуть йому задані під час перевірки. Такі обов’язкові дії значно зменшують прояви напруги  у осіб, не причетних до приховування значущої інформації, і навпаки, підвищують напруженість у тих осіб, котрі намагаються її приховати.

Чи можливо обманути поліграф?

Саме по собі це питання некоректне. Чомусь ніхто не задається питанням: «А чи можна обманути термометр, котрим вимірюється температура тіла, або кардіограф, що фіксує відхилення у роботі серцево-судинної системи людини?» Поліграф – це такий же інструмент, але для виявлення психофізіологічних реакцій людського організму у відповідь на пред’явлений стимул (питання за певною тематикою). Ці реакції є складовою інстинкту самозбереження, котрий, без сумніву, є головним інстинктом людини. А поняття «брехня» – це всього лише інструмент цього самого інстинкту самозбереження, який людина застосовує тоді, коли розуміє, що буде нести відповідальність за ті негативні дії, котрі вона і намагається приховати на поліграфній перевірці. Тому кожен опитуваний повинен однозначно усвідомлювати, що якщо він збреше, то поліграф обов’язково виявить брехню, а комп’ютерна поліграфна програма не залишить ні найменшого шансу приховати її від виявлення спеціалістом. Досвід використання поліграфів свідчить про  практично 100% точність одержаних даних. До того ж будь-який поліграфолог обов’язково навчений вловлювати різні методи протидії, що деколи застосовуються опитуваними особами з намірами «обманути» поліграф.

 

Заява

Про добровільну згоду на проходження опитування з використанням поліграфа («детектора брехні»)

Я, _______________________________________________________________,

(ПІБ)

 Внаслідок зробленої мені пропозиції пройти опитування з використанням поліграфа від

__________________________________________________________________

(вказати підрозділ, відділ, організацію, особу, що направили на опитування )

даю добровільну згоду на опитування з використанням поліграфа за обставинами, пов’язаними з ________________________________________

Я не заперечую щодо порядку і умов проведення опитування з використанням поліграфа і мені пояснено, що:

 1. Опитування з використанням поліграфа буде проводитись тільки після надання мною письмової згоди;
 2. Перед початком опитування я буду ознайомлений(на) із змістом питань, що будуть мені задані;
 3. В ході проведення опитування з використанням поліграфа я маю право в будь-який момент відмовиться відповідати на задане питання і від подальшої участі в опитуванні;
 4. Результати опитування будуть передані лише офіційно зацікавленій особі, що замовила це опитування, і будуть мати лише орієнтовне значення для висновків за вказаною тематикою опитування.
 5. При цьому я інформую, що не маю якихось серцевих і психічних захворювань, які б перешкоджали даному опитуванню. При цьому мені роз’яснено, що з метою захисту моїх інтересів опитування може фіксуватись (частково або повністю) за допомогою електронних засобів аудіо- та відеозапису.

       Я особисто вибрал(а) мову, на якій буде проводитись опитування з використанням поліграфа: __________________.

Своє рішення про проходження опитування з використанням поліграфа приймаю добровільно, без примушування і без тиску з будь-чиєї сторони.

Дата_______________Підпис_________________ПІБ________________

Після закінчення цього опитування я заявляю, що не маю претензій до спеціаліста, що його проводив. Я підтверджую, що в процесі опитування щодо мене не застосовувались будь-які примусові або інші дії, що принижують мої права і гідність.

Дата_______________Підпис_________________ПІБ________________

3,249 total views, 1 views today

Наші контакти:

polygraph-spravedlyvist@ukr.net
+38 (098) 686 6609

На рахунку головного поліграфолога-експерта - БІЛЬШЕ 5000 осіб, опитаних за допомогою поліграфа, більш ніж 10-річний досвід роботи в системі кадрової безпеки в комерційних і державних структурах, на замовлення приватних осіб, в тому числі в "Правексбанку", "ПриватБанку", мережах гіпермаркетів "Епіцентр К", "Нова лінія".

cabinet